Co udělat pro nejlepší zapojení akumulační nádrže
Akumulační nádrž vám pomůže zefektivnit hospodaření s teplem. Ukládá získané teplo na později bez nutnosti provozu hlavního tepelného zdroje. Hodí se na vytápění domácností i firem. Její zapojování doporučujeme provádět specialisty, nicméně se vám pokusíme nabídnout pár rad, pokud byste si chtěli s akumulační nádrží poradit sami.
K čemu přesně slouží akumulační nádrže
Principem fungování akumulační nádrže je zásobník vody, která je zahřívána při primárním vytápění. Teplota vody se udržuje za pomocí izolační vrstvy, jež brání jejímu chladnutí. Touto teplou vodou můžete přitápět, aniž by bylo nutné používat jiný způsob topení.
Akumulační nádrže, nebo též zásobníky, tak efektivně řeší akumulaci přebytečného tepla kotlů na tuhá paliva či tepelných čerpadel, ale i např. ze solárních kolektorů a krbových vložek. Některé typy zásobníků umožňují zapojit více zdrojů a dle potřeby je kombinovat. Jednodušší typy zásobníků, které nejsou dimenzovány na přípravu teplé užitkové vody, pouze ukládají teplo v topném systému. Pokud chcete přímo ohřívat užitkovou vodu ve vnitřní smaltované nádobě nebo ji předehřívat pro další ohřívač vody, potřebujete o něco sofistikovanější nádrže.
Dobré rady při zapojování
Klíčový bývá nikterak překvapivě návod k použití, v němž bývají uvedeny nejen hlavní zásady instalace, ale je v něm též zakresleno schéma zapojení. Standardně se většinou zapojují dva okruhy. Ten první okruh přivádí teplou vodu, kdykoli klesne teplota pod nastavenou hodnotu; druhý okruh bývá napojený přímo na zdroj vytápění a tepelné přebytky z něj se posléze ukládají hned do zásobníku.
Nejčastěji připomínáme nutnost umístění nádrže v místnosti s rozpětím teplot mezi 5–45 °C, pokud možno bez nadměrné vlhkosti. Proto není vhodné, pokud chcete instalovat nádrž v koupelně nebo na chatě, kterou obýváte pouze sezónně. Při nedodržení těchto dvou předpokladů dochází k rapidnímu snížení životnosti a logicky ke zbytečnému vzniku koroze.
Nejen při zapojování větších nádrží je dobré pracovat ve dvou. Většinou bývá montáž nezáludná a snadná, nezabírá ani příliš mnoho času. Některé firmy přesto požadují nádrž zapojit specialistou, který odborné zapojení potvrdí v záručním listě.
Tipy pro správné fungování akumulační nádrže
- Až poprvé vyzkoušíte topný okruh, není od věci vyčistit filtr od nečistot eventuálně naplavených z nových trubek. Teprve při dalším použití považujte kotel za plně funkční.
- Po dvou letech zkontrolujte vnitřek nádrže, zda nedochází k usazování vodního kamene. Jestliže dochází, vyčistěte od něj nádrž. V případě, že máte tvrdou vodu, počítejte s jeho vytvářením, vodní kámen bohužel nepříznivě ovlivňuje životnost vnitřních součástek.
- Čas od času kontrolujte stav anodové tyče, kterou je možné v případě opotřebení vyměnit.
Pokud si nejste jisti, ozvěte se nám
Opět platí, jsme tu pro vás. Kdykoli je možné s námi zapojení akumulační nádrže konzultovat, případně nás k ní pozvat. Nejedná se většinou o zdlouhavou ani nákladnou záležitost. Nicméně, pokud se rozhodnete zapojit nádrž na vlastní pěst, přejeme hodně štěstí!
Další články
Pokud jde pouze o spotřebu elektřiny, musíme mít na paměti, že celkový tepelný výstup čerpadla vytváří ⅓ elektrické energie a ⅔ energie odebírané z okolního prostředí. Celkové vyrobené teplo se dále může používat k vytápění domácnosti od podlahového vytápění až třeba k radiátorům, lze též samozřejmě ohřívat vodu a v létě pohodlně klimatizovat. Pojďte se s námi podívat na spotřebu tepelného čerpadla v rámci ročního cyklu.
Tepelné čerpadlo je nesmírně užitečný pomocník. V určitých případech však může (obzvláště v řadové zástavbě) způsobit nevoli sousedů – především pokud je jeho hlučnost větší, než velí dobré mravy či akustické normy. V našem textu vás uvedeme do světa hlučnosti čerpadel a nabídneme pár tipů na prevenci či přímo řešení této problematiky.
Cena tepelného čerpadla představuje nemalou položku v rozpočtu každé stavby či rekonstrukce. Proto je vhodné se ptát i po životnosti čerpadla. Životnost čerpadla, jak si ukážeme v tomto článku, je však možné vhodným zacházením a respektováním určitých zásad prodloužit. Pojďme se na to spolu podívat.
Tak velký a energeticky náročný projekt, jako je tepelné čerpadlo, není možné efektivně realizovat bez použití výhodné dvoutarifní sazby D57d. Značka ideál je, podaří-li se čerpadlo zafinancovat z kotlíkové dotace, či dotačního programu Nová zelená úsporám, kde lze získat výraznou úsporu pro celou inovaci řešení vašeho vytápění. Pojďte se s námi podívat na tarif i na to, zda ještě existuje noční proud.
Tepelná čerpadla mají na rozdíl od ostatních typů vytápění (elektrokotle, kotle na tuhá paliva či plynové kotle) jednu přímo obří výhodu. Jejich motory, nebo chcete-li kompresory, nevyrábí samy veškeré teplo. Většina vyrobeného tepla je odebrána z okolního vzduchu, země, případně vody. Z toho vychází několikanásobně větší účinnost čerpadel oproti výše zmíněným kotlům – tato účinnosti může dosáhnout až 187 %. Podívejte se s námi na reálný příklad účinnosti čerpadla.