Ideální teplota vody v podlahovém topení
Je skvělé topit od podlahy a chodit doma bosý po podlaze, která nestudí. Proč neřešit teplo vašeho domova nadčasově? Pojďte se s námi podívat na důležité detaily týkající se realizace podlahového topení.
Elektrické podlahové topení má sice teoreticky levnější vstupní náklady, ale při dlouhodobém denním užívání je neúsporné.>
Pokud jste si vybrali teplovodní podlahového vytápění a třeba i z obav z rostoucích cen plynu jej chcete ohřívat teplovodním čerpadlem, zbývá jediné: vyladit teplotu vody do podlahového topení.
Kdy je vhodné užít k ohřevu vody tepelné čerpadlo?
Pokud nechcete v dlouhodobém horizontu spoléhat na plyn, je vhodné přemýšlet o tepelném čerpadle. Tato možnost se nabízí i v případě, že není pro vás schůdné či vůbec možné řešit přípojku na plyn, eventuálně nemáte možnost připojit se do komína, což je pro plynový (ideálně kondenzační) kotel nezbytné. Také by však tento kotel měl umět ohřívat vodu ve více okruzích, pokud jím například ohříváte vodu i pro jiné účely.
Jelikož tepelná čerpadla fungují v optimálních výstupních teplotách, budou vám provozní náklady vycházet výhodněji než plyn.
Maximální teplota vody do podlahového topení
Podlahové topení pracuje tak, že vytváří sálavé teplo. To ohřívá plochu podlahy, následně okolní předměty včetně stěn a až nakonec i vzduch v místnosti. Díky tomu je prohřátí místnosti rovnoměrné. Prakticky vzato nesmí s ohledem na hygienickou normu v obytných místnostech teplota nášlapné vrstvy být větší než 29 °C. Výjimku tvoří koupelna, kde je možné mít až 33 °C. Vyšší teploty podlahy jsou totiž pro člověka, který je ve styku s podlahou, kontraproduktivní a zdravotně ohrožující.
Optimální tepelný komfort zaručí vyhřátí na 22–25 °C. Zatímco voda v soustavě radiátorů se musí ohřívat na 60–80 °C, u podlahového topení bohatě postačí teplota vody okolo 38 °C, více je zbytečné.
Další benefity podlahového topení
Rovnoměrné rozložení teploty od nohou vytváří vyšší tepelný komfort. Můžete tak vytápět váš životní prostor na teplotu klidně o 2 stupně nižší než je obvykle, přičemž získáte obdobný pocit pohodlí. A nezapomeňte, pouze teplovodní podlahové topení má tu výhodu, že vás v parných a dusných letních dnech příjemně ochladí.
V teplejších měsících (myšleno od podlahy) však můžete bez obav o nepříjemné mrazení podávat návštěvám chlazené nápoje. Příjemné teplo bez zbytečné prašnosti a minimálním rizikem vzniku plísní, jež mohou vznikat při jiných druzích topení, velmi ocení i děti, alergici a starší osoby. Esteticky vnímaví lidé pak budou vděční za to, že jejich oči nejsou rušeny leckdy nehezkými radiátory. A konečně: bez radiátorů se vám zvyšují i možnosti ohledně umístění nábytku.
Zaujalo vás podlahové topení?
Napište nám o nabídku a budete překvapeni, jak rychle a efektivně můžete zvýšit svůj komfort za relativně nízké náklady. Elektrické podlahové topení má sice teoreticky levnější vstupní náklady, ale při dlouhodobém denním užívání je neúsporné. Pokud jste si vybrali teplovodní podlahového vytápění a třeba i z obav z rostoucích cen plynu jej chcete ohřívat teplovodním čerpadlem, zbývá jediné: vyladit teplotu vody do podlahového topení.
Další články
Již od letošního září začne platit zákaz vytápění starými kotli na uhlí nebo dřevo, jež nesplňují parametry alespoň 3. emisní třídy. Pokud jste domácnost s nízkými příjmy, případně vás problematika zajímá, pojďte se s námi podívat na možnosti a podmínky kotlíkové dotace.
Dobře víte, že v září 2022 začne platit zákaz vytápění starými kotli na uhlí nebo dřevo? Pokud váš kotel nesplňuje potřebné parametry, hrozí pokuta až 50 000 Kč. Přitom však obdobnou částku můžete získat ve formě dotace od státu. Pojďte se s námi podívat na možnosti a podmínky ojedinělé dotace Nová zelená úsporám.
Podíl elektrické energie vyráběné z obnovitelných zdrojů v ČR neustále stoupá. Ještě v roce 2005 byl podíl obnovitelných zdrojů 4,4 %, přičemž už v roce 2014 činil objem obnovitelných zdrojů již 13 % a v roce 2020 dokonce 17,5 %. Pojďte se s námi podívat na aktuální možnosti obnovitelných zdrojů, ať už z pohledu naší země či jednotlivých domácností.